Eklektyczny wystrój wnętrza może wydawać się trudny do osiągnięcia - jak stworzyć zróżnicowaną przestrzeń, która nie jest zbyt zwariowana? Oto nasze wskazówki, które pomogą kształtować nowoczesną, eklektyczną przestrzeń Państwa marzeń.
Dobrze zaaranżowane, eklektyczne przestrzenie, łączą w sobie harmonię pozornie odmiennych stylów, faktur i kolorów - przy użyciu kilku zabiegów, dla zachowania spójności. Poniżej znajdą Państwo podstawowy przewodnik, jak stworzyć wyrafinowany i nie przypadkowy eklektyzm we wnętrzu.
Pierwszym krokiem jest oparcie się pokusie zakupu gotowych zestawów wyposażenia wnętrz. Kupowanie kompletu mebli może sprawić, że zakupy będą proste, jednak jest to najprostszy sposób, na stworzenie efektu „salonu wystawowego”. Należy więc unikać zakupów elementów tej samej kolekcji, jednocześnie zmieniając style i dostawców.
W razie wątpliwości, gdyż przeważnie przestrzegamy zasady głównego projektowania jako łączenie w pary, nadal będzie można porządkować rzeczy w zgodzie z pewnymi podstawowymi wytycznymi. Można łączyć różne style krzeseł o podobnym akcencie, ze wspólnym wątkiem - podobnie jak podobne tekstury lub bliskie palety kolorów. Ciekawe efekty daje również użycie większej ilości mebli, które mogą łączyć w jeszcze lepszy sposób pozostałe elementy. Dobrym przykładem może okazać się jadalnia - łączenie dwóch różnych stylów - jak nowoczesny stół z klasycznymi krzesłami lub zestawem krzeseł, w którym każdy mebel wygląda inaczej, ale wszystkie są połączone tym samym odcieniem koloru.
Dla niektórych z nas, wyrażenie wnętrza eklektycznego, przekreśla użycie odpowiednio dobranej palety kolorów. Jest to jednak bardzo błędne myślenie, ponieważ rozmyślne użycie gamy kolorów jest w stanie połączyć niemal każdą mieszankę stylów i gatunków.
Najprostszym sposobem jest trzymanie się pojedynczej, bardzo ograniczonej palety, jednak wystarczająco różnorodnej na tyle, aby efekt nie był monochromatyczny. Można także obrać metodę tworzenia przestrzeni tonalnej - inspirowanej różnymi odcieniami w ramach jednego koloru głównego bądź pochodnych. Jednak dla osób, które chciałaby wprowadzić nieco szaleństwa, wskazany jest wybór jednego głównego elementu, charakterystycznego kolorystycznie, którego kolory mogłyby zostać wykorzystane jako akcenty pozostałego wyposażenia – skutkiem byłoby projektowanie w określonej gamie kolorów. W każdej z tych sytuacji utworzenie palety kolorów pomoże stworzyć spójność przestrzeni, gdy do czynienia mamy z wieloma różnymi stylami mebli, wzorów i akcesoriów.
Wybrane elementy wyposażenia powinny być różnorodne pod względem rodzaju designu, do którego nawiązują. Nie możemy bać się łączenia nowoczesnych krzeseł ze stolikiem w stylu Art Deco pochodzącym z lat 20. XX wieku. Jeśli naszym efektem jest mniej eleganckie wnętrze, połączenia rustykalnych elementów z klasycznymi, nawet francuskimi, może okazać się trafnym wyborem. To właśnie takie mieszanki przenikającego się designu z różnych epok sprawia, że eklektyczne wnętrze ożywa.
W eklektycznych przestrzeniach założeniem jest stworzenie kontrolowanego chaosu. Jednym ze sposobów na dodanie ciekawego efektu bez zbyt dużej ingerencji w formę, jest faktura. Wizualnie tworzy ona pewien poziom zawiłości, nie zmieniając ani gamy kolorystycznej ani stylistyki wykorzystanych elementów. Mieszanie wielorakich tekstur - gładkich powierzchni, aksamitnych poduszek, naturalnych skór, wzorzystych tkanin, tapet - zapewnia odpowiednie zróżnicowanie przy zachowaniu względnej powściągliwości palety. Dla osób lubiących nastrojowy, męski klimat, może się sprawdzić odkryta cegła z dodatkami z ciemnych metali. Dla lubujących się zaś w stylu glamour, warto przyjrzeć się lakierowanym powierzchniom z pluszowymi tkaninami jak aksamit.
Cały sens tworzenia eklektycznej przestrzeni polega na tym, aby wnętrze nie było kopią wnętrz katalogowych ani wcześniej już zaprojektowanych pomieszczeń. Dlatego dowolność w łączeniu kolorów i tekstur jest tak samo pożądana jak i dodawanie osobistych elementów, które odzwierciedlają to, kim jesteśmy i co lubimy robić. Wszystko to pomaga w tworzeniu indywidualnej i niepowtarzalnej przestrzeni.
Identyfikujące nas elementy skradają się w małych akcentach i akcesoriach we wszystkich przestrzeniach - nie tylko na półce z książkami czy w sypialni; dając szansę, na zabłyśnięcie naszej osobowości. Nasze wnętrza powinny być żywym świadectwem naszego życia, prezentujmy więc bibeloty, stylowe pamiątki i dzieła najbliższych z dumą.
Jeśli szukają Państwo pomocy przy zaprojektowaniu wnętrza w stylu eklektycznym, zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów.